Jan Brzechwa – najsłynniejszy polski bajkopisarz

Jan Brzechwa – Tania Książka to jeden z najsłynniejszych polskich poetów i pisarzy, który tworzył głównie bajki i wiersze dla dzieci oraz utwory o charakterze satyrycznym, skierowane do dorosłych. Jego dzieła do dziś cieszą się dużym uznaniem, zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych odbiorców.

Dzieciństwo i młodość

Dziecięce i młodzieńcze lata Jan Brzechwa spędził głównie na Kresach Wschodnich. Jego rodzina dużo podróżowała w tamtejszych rejonach. Po przyjeździe do Warszawy rozpoczął naukę na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jako specjalizację studiów wybrał prawo autorskie. Jako nastolatek publikował swoje wiersze w prasie, ale nie traktował kariery pisarskiej poważnie, ponieważ wiązał swoją przyszłość z prawem i właśnie tym zajmował się przez długi czas. Brał udział w m.in. sprawie skierowanej przeciwko Tadeuszowi Piniemu, który naruszył prawa do spuścizny po Cyprianie Kamilu Norwidzie.

Twórczość Brzechwy

Po rozpoczęciu studiów Brzechwa, chcąc nieco dorobić, zaczął pisać teksty o charakterze satyrycznym, które publikował w czasopismach. Tworzył również piosenki i skecze, współpracując ze znanymi kabaretami, takimi jak Qui pro quo czy Morskie Oko. W 1926 roku wydano jego pierwszy tom poezji “Oblicza zmyślone”, a w 1938 opublikowano pierwszy tomik dla dzieci “Tańcowała igła z nitką”, w którym znalazły się jedne z jego najsłynniejszych dzieł. W jego twórczości można znaleźć wiele wątków humorystycznych. Nie bez powodu nazywano go niekiedy profesorem serdecznego uśmiechu. Jego styl pisania, pełen fantazji i humoru przypadł do gustu wielu osobom. Poeta słynął z zabawy słowem, nietuzinkowych skojarzeń i do dziś uznaje się go za jednego z najwybitniejszych bajkopisarzy w Polsce.

Dzieła Jana Brzechwy

W ciągu kilkudziesięciu lat Jan Brzechwa opublikował wiele wierszy, tekstów satyrycznych, bajek i powieści dla dzieci. Do jego najważniejszych dzieł zaliczyć można takie utwory jak:

  • “Akademia Pana Kleksa”,
  • “Tańcowała igła z nitką”,
  • “Kaczka dziwaczka”,
  • “Na wyspach Bergamutach”,
  • “Podróże Pana Kleksa”.