Ukochany poeta dzieci

Jan Brzechwa był jednym z najbardziej cenionych twórców i prawników dwudziestolecia międzywojennego i czasów powojennych, a przede wszystkim autorem niezapomnianych wierszyków dla dzieci i bajek. Jego dzieła, takie jak “Kaczka dziwaczka” czy “Tańcowała igła z nitką” stały się programowym elementem rozwoju większości dzieci w Polsce i to od wielu pokoleń.

Prawnik z Kresów

Jan Brzechwa to pseudonim artystyczny. W rzeczywistości nazywał się Jan Lesman i był stryjecznym bratem popularnego poety, Bolesława Lesmana, który podpisywał swoje dzieła nazwiskiem Leśmian. To właśnie brat stryjeczny miał pomóc mu w wymyśleniu ciekawego pseudonimu, który każdy z łatwością zapamięta, bo kojarzy się z częścią strzały. Brzechwa pisał swoje wiersze już jak nastolatek, jednak marzył wówczas o karierze prawniczej. Rzeczywiście udało mu się zostać prawnikiem, który prowadził ważne w latach międzywojennych procesy dotyczące prawa autorskiego. Był również radcą prawnym Stowarzyszenia Autorów, a jednocześnie dorabiał pisząc wierszyki satyryczne i nie tylko. Zadebiutował w 1926 roku tomikiem zatytułowanym “Oblicza zmyślone”. tuz przed drugą wojną światową ukazał się tom “Tańcowała igła z nitką”, a podczas drugiej wojny poeta skończył “Kaczkę dziwaczkę” oraz “Baśń o korsarzu Palemonie”. Pisał również sporo wierszy miłosnych, a znajomi śmiali się z niego, że nawet nie zauważył kolejnej wojny światowej, ponieważ w o wiele większym stopniu przeżywał wówczas swoje sprawy sercowe.

Najważniejsze dzieła Jana Brzechwy

Podobnie jak Julian Tuwim, Jan Brzechwa marzył o tym, żeby wiersze dla dzieci były tylko dodatkiem do poważniejszej twórczości poetyckiej. O ile Tuwim kojarzony jest zarówno z twórczością poetycką dla dorosłych, jak i wierszykami dla dzieci, Brzechwa przeszedł do historii przede wszystkim jako autor dla dzieci. Jego poważniejsze utwory nigdy nie zrobiły takiej kariery, jak “Kaczka dziwaczka”, “Na straganie”, “Akademia Pana Kleksa”, “Na wyspach Bergamutach” oraz inne dzieła, na których od dekad wychowują się kolejna pokolenia.